Ak ste milovníkom kávy, určite ste už počuli o Cold Brew. Tento kávový nápoj sa stal veľmi populárnym v posledných rokoch, ale čo to vlastne Cold Brew je a z kadiaľ pochádza? V tomto blogu vám to vysvetlíme a ukážeme vám, ako si ho môžete pripraviť doma.

Čo je Cold Brew?

Cold Brew je metóda prípravy kávy, ktorá sa výrazne odlišuje od tradičných spôsobov. Namiesto horúcej vody sa používa studená voda, čo spôsobuje pomalší extrakčný proces. Preklad cold brew z angličtiny je „lúhovaný za studena”. Mletá káva sa namočí do studenej vody na pomerne dlhú dobu – obvykle od 12 do 24 hodín. Tento dlhý čas extrakcie umožňuje káve uvoľniť svoje chute a arómy bez toho, aby sa stala príliš horkou alebo kyslou.

Výsledný nápoj je osviežujúci, menej kyslý a horký v porovnaní s horúcou kávou, vďaka tomu, že extrakcia pri nízkej teplote zabraňuje uvoľneniu niektorých zlúčenín, ktoré prispievajú k horkosti a kyslosti.

Tento nápoj sa zvyčajne podáva s ľadom, mliekom, prípadne inými prísadami, aby sa doplnila jeho chuťová paleta. Je obľúbeným nápojom počas horúcich letných dní, ale môže sa samozrejme konzumovať kedykoľvek počas roka.

Táto nová metóda prípravy kávy získava na popularite medzi kávovými nadšencami a milovníkmi kávy, pretože ponúka nový spôsob vychutnávania tohto nápoja so zreteľom na jeho chuťové a aromatické vlastnosti.

Cold Brew u nás v Grinders

História Cold Brew

Cold Brew sa prvýkrát objavil v 17. storočí v Japonsku, kde ho priniesli holandskí obchodníci. Tí používali studenú prípravu kávy preto, že nemali prístup k horúcej vode na svojich plavidlách. Japonci potom prevzali tento spôsob a nazvali ho kyoto-style coffee.

V Japonsku má studená metóda prípravy kávy dlhú históriu, a konkrétne nápoj známy ako “Mizudashi” môže byť považovaný za predchodcu moderného Cold Brew. Slovo “Mizudashi” v preklade znamená “nápoj z vody”, čo vystihuje jeho jednoduchý, no účinný spôsob prípravy.

Japonský “Mizudashi” sa rozšíril po svete, získal na popularite a evolvoval sa do podoby, ktorú poznáme ako Cold Brew. Tento chladný a osviežujúci nápoj je dôkazom toho, ako história a kultúrne vplyvy môžu vytvoriť nový trend, ktorý si našiel miesto v srdciach milovníkov kávy po celom svete.

Príprava Cold Brew

Potrebujeme:

1l vody, 90-110g na hrubo zomletej kávy

Postup:

  1. Mletú kávu nasypeme do sklenenej nádoby, zalejeme vodou a dôkladne premiešame.

Použiť môžete nádobu priamo vyrobenú na prípravu cold brew s filtrom, no bežne vám postačí aj french press alebo iná sklenená nádoba (zaváraninový pohár, karafa, sklenená fľaša).

2. Vložíme do chladničky a necháme extrahovať 24h.

3. Prefiltrujeme cez filter na kávu, husté sitko, alebo cez french press nádobu.

4. Podávame s kockami ľadu, s plátkom pomaranču, prípadne s mliekom alebo sirupom podľa chuti.

Takto pripravené cold brew vydrží v chladničke aj niekoľko dní.

cold brew s mliekom v sklenenom pohári
Cold Brew je možné podávať v rôznych alternatívach, napríklad s mliekom.

Na prípravu cold brew vyskúšajte napríklad našu Keňu, ktorá dodá cold brew tú pravú chuť a arómu.

Grinders Kenya

Vo svete rozmanitých kávových chutí je cold brew naozaj výnimočným nápojom. Jeho jedinečný spôsob prípravy a chuť ho činí neodolateľným nápojom počas horúcich letných dní. Či už si ho vychutnáte na terase v kaviarni, alebo si ho pripravíte doma, cold brew vám vždy prinesie tú správnu dávku osvieženia a energie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *