Zimný čas je väčšinou obdobím, keď ľudia začnú viac vyhľadávať rôzne diéty a spôsoby, ako rýchlo a účinne schudnúť pred letom. Nízkotučná diéta, prerušovaný pôst či pitie zvláštnych kombinácií. Jednou z nich bolo aj pitie kávy s citrónom. Mala takú popularitu, že sa na účinky nápoja museli pozrieť aj vedci.

O tomto zázračnom nápoji sa nepísalo len ako o zázraku na chudnutie. Údajne pomáha aj pri problémoch s bolesťami hlavy, pri preháňaní alebo dokonca zlepšuje pokožku a pleť. Aké reálne pozitívne i negatívne vplyvy má káva s citrónom? Ako je možné, že naozaj je pre zdravie prospešná, no nie práve pri chudnutí?

Káva

Káva má mnoho blahodarných účinkov, a to najmä vďaka kofeínu a kyseline chlorogenovej. Práve tieto zložky preukázateľne znižujú riziko napríklad rakoviny pečene, prostaty či pŕs. Taktiež znižujú riziko niektorých psychických či mentálnych problémov ako depresia, Alzheimerova choroba či Parkinsonova choroba. Tieto faktory však nie sú tie hlavné, pre ktoré je káva jednou z najviac konzumovaných nápojov na svete. Práve kofeín je hlavnou zložkou, ktorá po vypití človeka vzbudí, cíti sa po nej sústredený a plný energie. Vďaka tomu má pozitívny vplyv na väčšiu výkonnosť v cvičení, a tým aj za viac spálených kalórií. Tie sa môžu viac páliť po káve aj bez cvičenia, a to vďaka zlepšeniu metabolizmu.

Citrón

Citróny sú skvelým zdrojom vitamínu C – obsahuje až 31 miligramov, a flavonoidov. Sú preto silnými antioxidantmi, ktoré taktiež pomáhajú k zníženiu rizika niektorých typov rakovín, srdcových chorôb či posilňujú imunitný systém. Citrón vďaka týmto dvom zložkám pomáha aj v boji s infenkciami, preto je to jeden z prvých liekov, ktorý chytíme, keď sa cítime byť chorí.

Káva s citrónom

Nielenže je káva jednou z najviac konzumovaných nápojov na svete, ale citróny patria medzi najpopulárnejšie citrusové ovocie. Obe totižto majú neprekonateľný pozitívny účinok, a preto niekomu napadlo, že spojenie kávy s citrónom môže mať až magický vplyv na ľudské zdravie, no najmä na pálenie tukov a na chudnutie.

Odpoveď odborníka na dlho kladenú otázku však neprekvapí. Káva s citrónom môže pomôcť pri chudnutí, no určite to nie je také jednoduché, ako sa zdá. Káva má nielen zdravotné benefity, ale vďaka energii a naštartovaniu metabolizmu pravdepodobne spálime viac kalórií. Z toho vyplýva, že káva s citrónom nepomáha, stačí len káva. Treba však stále myslieť na to, že bez kalorického deficitu vám ani káva nepomôže. Ak za deň viac zjete ako spálite, tento nápoj to určite nezachráni.

Negatívne vplyvy kávy s citrónom

Negatívne vplyvy pitia kávy s citrónom nesúvisia s kombináciou kávy s citrónom, ale práve s príliš veľkým príjmom každej tejto potraviny. Každodenné pitie niekoľkých silných káv spôsobuje napríklad závislosť, ktorú WHO označuje ako klinickú poruchu. Naopak, nadmerné pitie či jedenie citrónov spôsobuje iritáciu či dentálnu eróziu (strata zubných tkanív). Nadmerné konzumovanie akejkoľvek potraviny prináša aj negatívne vplyvy, nielen pozitívne.

Aj káva, aj citrón majú silné zastúpenie v rebríčkoch obľúbenosti vďaka množstvu fyzických i mentálnych benefitov, ktoré ľudí vedú k zvláštnym kombináciám i praktikám. Na základe štúdií však doteraz nie je dokázateľné, že by káva s citrónom spolu v jednom nápoji mali významné plusy pre naše zdravie, nie to ešte pre chudnutie. Káva môže napomáhať pri tréningoch, aby sme sa cítili viac sústredení a nabudení. Vďaka posilneniu metabolizmu pomáha spaľovať viac kalórií. Citrón nám pomáha pri chorobách a infekciách, nie je však potrebný pomocník pri chudnutí. Ak vám však táto kombinácia chutí, pokojne ju pite. Zdraviu nie je určite škodlivá.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *