Aké druhy kávy poznáme?
Existuje mnoho rôznych druhov kávy, ako je napríklad Excelsa alebo Liberica, ale dnes by sme vám radi predstavili dve najznámejšie: arabicu a robustu. Obidva tieto druhy kávy majú svoje vlastnosti a chuťové profily, ktoré ich od seba odlišujú. Ak sa chcete dozvedieť viac o tom, čo robí tieto dva druhy kávy unikátnymi, pokračujte v čítaní.
Najčastejšie sa na obaloch káv teda stretávame s dvomi druhmi kávových zŕn, a to s druhmi arabica a robusta. Spojením týchto dvoch druhov kávy vedia vzniknúť chutné kombinácie, tzv. kávové blendy. Kávový blend je zmes viacerých káv alebo odrôd, ktoré môžu byť spracované iným spôsobom, alebo môžu pochádzať z rôznych krajín.
Arabica (Coffea arabica)
Arabica sa považuje za najchutnejšiu kávu spomedzi všetkých druhov, najmä kvôli nižšiemu obsahu kofeínu a vyššiemu množstvu cukrov a olejov. Jedným z dôvodov, prečo je arabica uprednostňovaná, je práve množstvo cukrov, ktorých je v porovnaní s robustou až dvojnásobok. Pri pražení zŕn sa cukry karamelizujú, a tým sa vyzdvihujú ich ovocné tóny. Arabica sa preto vyznačuje vyššou aciditou a sladšou chuťou, vďaka čomu nám ponúka širokú paletu chuťových tónov citrusov, ale aj iného ovocia, čokolády, karamelu, orechov a ďalších.
Káva arabica pochádza z juhozápadnej Etiópie, ale v súčasnosti medzi najväčších producentov patrí: Kolumbia, Brazília, Guatemala, Kostarika a iné. Arabica je náročnejšia na pestovanie, pretože rastie vo vyšších nadmorských výškach (800 – 2000 m.n.m.). Je náchylnejšia na vplyvy prostredia, vyžaduje si kvalitnú pôdu a stabilné množstvo zrážok.
Arabica a jej výhody
- jemný, sladký a ovocný chuťový profil
- široká škála chutí
- aromatická vôňa
Robusta (Coffea canephora)
Robusta tvorí len približne 25-30 % celkovej produkcie kávy. V porovnaní s arabicou má robusta až dvojnásobné množstvo kofeínu, čo sa odráža na jej chuti, ktorá je silnejšia a výraznejšia. Aj keď je arabica najobľúbenejšia a považuje sa za najchutnejšiu kávu, nájde sa pár nadšencov, ktorí obľubujú robustu hlavne kvôli jej vysokému obsahu kofeínu. Robusta má nízku až nulovú aciditu, vyznačuje sa horkosťou a ťažším telom s tónmi kakaa a horkej čokolády. Dobre sa znáša aj s pridaním mlieka alebo cukru. Je cenovo dostupnejšia, a preto sa používa najmä pri výrobe instantnej kávy alebo sa používa do rôznych kávových blendov.
Vedeli ste, že…
pri príprave espressa práve robusta tvorí hustejšiu penu/cremu? Zrnká robusty obsahujú väčšie množstvo CO2, čo je jeden z dôvodov, prečo sa robusta pridáva do kávových blendov, a tým zabezpečuje penivosť espressa.
Káva robusta sa pestuje najmä v oblastiach Afriky, Vietnamu, Indie, Thajska a v ďalších. Tento kávovník rastie v nižších nadmorských výškach (200 – 800 m.n.m.), je menej náročný na pestovanie a dokáže sa rýchlejšie prispôsobiť klimatickým zmenám. Čím kávovník rastie v nižšej nadmorskej výške, tým sa musí viac brániť voči škodcom.
Robusta a jej výhody
- silná, výrazná chuť
- vyšší obsah kofeínu
- nižšia cena
Arabica vs robusta – v čom sú hlavné rozdiely?
Medzi hlavné rozdiely teda patrí ich chuť. Arabica je typická aciditou, sladšou, jemnejšou a rozmanitejšou chuťou narozdiel od robusty, ktorá sa naopak vyznačuje horkosťou a silnou, výraznou chuťou.
Ako sme spomínali vyššie, robusta obsahuje viac kofeínu, čo má za následok práve jej horkú chuť. Kofeín vytvára kávovník ako obranu proti škodcom. Coffea canephora (robusta), ktorá rastie v nižších nadmorských výškach teda musí produkovať viac kofeínu v porovnaní s kávovníkom arabicy.
Rozdiely medzi týmito dvoma druhmi kávy vieme rozlíšiť aj na prvý pohľad. Zrno arabicy má v strede zakrivenú ryhu a zrno je dlhšie a ploché. Zrno robusty má v strede rovnú ryhu, je menšie a má guľatejší, vypuklejší tvar.
Zrná arabicy voňajú ovocnejšie a zrná robusty viac po orieškoch a arašidoch.