Tehotenstvo je obdobie plné radosti, očakávaní a zmien v živote ženy. Jedným z aspektov, ktoré často vyvolávajú otázky u budúcich mamičiek, je ich strava a nápoje, ktoré konzumujú. Medzi tieto nápoje patrí aj káva, ktorá je pre mnohých neodmysliteľnou súčasťou ich každodenného života. Ale môže káva ovplyvniť tehotenstvo?

tehotna zena so salkou kavy v ruke

Je dôležité si uvedomiť, že miera konzumácie kávy môže mať vplyv na tehotenstvo. Odborníci sa väčšinou zhodujú na tom, že umiernená konzumácia je obvykle bezpečná. Avšak, prekročenie odporúčanej denné dávky kofeínu môže mať negatívne dôsledky.

Množstvo kofeínu

American College of Obstetricians and Gynecologists (ACOG) odporúča, aby tehotné ženy obmedzili konzumáciu kofeínu na menej ako 200 mg (približne dve šálky) denne. Odporúčania vychádzajú zo štúdií, ktoré naznačujú potenciálnu súvislosť so stratou tehotenstva a rastom plodu pri vyšších hladinách kofeínu.

Jedna šálka kávy denne vám ani vášmu dieťatku neublíži. V niektorých prípadoch lekári dokonca odporúčajú 1 – 2 šálky kávy denne, pretože ženy v tehotenstve s veľmi nízkym tlakom sa často cítia malátne, majú závraty a môžu dokonca omdlievať. Dôležité je monitorovať celkový denný príjem kofeínu, s čím vám môže pomôcť aj táto tabuľka.

Nápoj / potravinaObjem/množstvoObsah kofeínu
Instantná káva240 ml63 mg
Espresso30 ml30 – 50 mg
Filtrovaná káva240 ml95 – 165 mg
Latte alebo Mocha240 ml63 – 126 mg
Espresso bez kofeínu30 ml0 mg
Čierny sypaný čaj240 ml25 – 48 mg
Zelený čaj240 ml25 – 29 mg
Kola240 ml24 – 46 mg
Energetické nápoje250 ml28 – 87 mg
Čokoláda (tabuľková / bonbón)100 g11 – 71 mg
TABUĽKA O MNOŽSTVÁCH KOFEÍNU V NÁPOJOCH A POTRAVINÁCH

Väčšie množstvo kofeínu môže byť spojené s rizikami ako neplodnosť, negatívne metabolické zmeny plodu, zvýšené riziko potratu alebo predčasný pôrod. Preto odborníci odporúčajú udržiavať dennú spotrebu kofeínu pod určitým limitom.

Individuálny prístup

Každá žena je jedinečná, a preto by každá mala venovať pozornosť svojmu vlastnému telu a reakciám na kofeín. Niektoré ženy môžu reagovať citlivejšie na kofeín než iné. Pre ženy, ktoré chcú obmedziť svoju spotrebu kofeínu, existujú rôzne zdravé alternatívy. Dobrými náhradami môžu byť napríklad bylinné čaje, bezkofeínová káva a ovocné šťavy. Pred zmenou stravovacích návykov je vždy vhodná konzultácia s lekárom alebo odborníkom na výživu, najmä ak žena plánuje tehotenstvo alebo už očakáva dieťa.

tehotna zena s kavou v ruke

Každá žena má individuálnu citlivosť na kofeín, ktorá sa môže meniť počas tehotenstva. Niektoré budúce mamičky môžu pociťovať účinky kofeínu intenzívnejšie, čo môže zahŕňať zvýšenú nervozitu alebo nespavosť. Je preto dôležité sledovať vlastné pocity a prispôsobovať konzumáciu kofeínu podľa potreby.

V konečnom dôsledku, rozhodnutie o pití kávy počas tehotenstva je individuálna voľba každej ženy. Je dôležité byť informovaný, sledovať svoje vlastné pocity a prípadne konzultovať o vhodnej spotrebe kofeínu s odborníkom na výživu alebo lekárom.

Potešte sa šálkou kávy aj počas tehotenstva, ale s mierou a v súlade s vlastnými potrebami a pohodlím. Nech je každá šálka kávy sprievodcom vášho dňa a príležitosťou na malý oddych a užívanie si chvíľ v očakávaní prírastku do vašej rodiny.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *